معدني ,مواد ,بايد ,كنيم ,محصولات ,ماده ,مواد معدني ,محصولات معدني ,ماده معدني ,ارزش افزوده ,خام‌فروشي مواد ,عنوان نوسازي ماشين‌آلات ,توسعه، بح

گروه تشكل‌ها|

 
تشديد تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران علاوه بر كند شدن فعاليت واحدهاي توليدي، بازارهاي كالاهاي غيرنفتي همچون محصولات معدني را تحت تاثير قرار داد و به گفته كارشناسان تشكل معدني؛ با توجه به رقم خوردن دوران برجام و همچنين آب شدن يخ تحريم‌ها هنوز بازارهاي براي ورود محصولات معدني ايران با چالش‌هاي گوناگوني مواجه هستند. بايد گفت كه ايران از لحاظ نوع و تنوع مواد معدني از ذخاير بسيار بالايي بهره‌مند است كه بسياري از اين مواد معدني يا اكتشاف نشده يا به ظرفيت بالاي توليد نرسيده است و حال در راستاي رقم خوردن دوران برجام تشكل‌ها و دولتمردان براي احياي بازارهاي از دست رفته خود درصدد ارائه برنامه‌هايي هستند و در اين زمينه كارشناسان درباره احياي بازارها در دوران برجام مي‌گويند: دولتمردان همچنان درصدد اجراي برنامه‌هاي كهنه تشكلي هستند به همين منظور؛ بخش معدن همچنان با چالش‌هايي همچون ماشين‌آلات فرسوده، نبود ماركتينگ، خام‌فروشي و... مواجه است كه در اين راستا؛ آرمان خالقي عضو هيات‌مديره خانه صنعت، معدن و تجارت ايران معتقد است: «نگاه دولت نسبت به معدن بايد به عنوان يك سرمايه ملي باشد و درآمدهاي دولتي حاصل از معادن در صندوق مشخصي متمركز شود تا اين درآمدها به عنوان نوسازي ماشين‌آلات و بحث‌هاي تحقيق و توسعه، بحث‌هاي آموزشي يا هر چيزي كه بتواند به ميزان برداشت و بهره‌وري افزايش دهد، صرف شود.» ماحصل گفت‌وگوي مارا درباره چالش‌هاي كهنه تشكل‌ها با مديران دولتي در بخش معدن مي‌خوانيد:

آقاي خالقي! به اعتقاد كارشناسان ايران از لحاظ نوع و تنوع مواد معدني از ذخاير بالايي برخوردار است و به گفته روساي تشكل‌هاي معدني ما شاهد مواد معدني اكتشاف نشده هستيم. حال باتوجه به فرصت برجام تشكل‌ها و دولتمردان در فصل تازه ارتباطات چه اقدام‌هايي را بايد در حوزه معدني و صادرات اين نوع كالاهاي غير نفتي در نظر گيرند؟

همان‌طور كه اشاره كرديد ايران خوشبختانه از لحاظ نوع و تنوع مواد معدني از ذخاير بسيار بالايي بهره‌مند است كه بسياري از اين مواد معدني يا اكتشاف نشده يا به ظرفيت بالاي توليد نرسيده است بنابراين باتوجه به پهناي جغرافيايي كه ايران در آن قرار دارد، يك ذخيره بسيار بزرگ خدادادي دراختيار كشور قرار گرفته و مي‌توان مواد معدني استخراج شده را به ظرفيت‌هاي توليدي تبديل كرد و آنها را در بازار بين‌المللي عرضه كرد.

 
حال دراين بازه زماني باتوجه به اجراي برجام و ثبات در بازار، مديران دولتي بايد درصدد تامين زيرساخت‌ها براي به دست آوردن بازارها باشند و همچنين به دست آوردن بازارهاي بين‌المللي يكي از خواسته‌هاي نمايندگان بخش تشكلي است كه در فصل تازه ارتباطات تشكل‌ها به همراه نمايندگان يا رايزن‌هاي تجاري به دنبال آن باشند. البته بايد گفت كه چه نمايندگان دولت و چه نمايندگان بخش ‌خصوصي درراستاي تقويت ماركتينگ هنوز داراي مشكلاتي هستند كه در اين راستا بايد درصدد تمهيداتي بود.

يكي از معضلاتي كه نمايندگان تشكلي معدني با آن مواجه هستند و هميشه نسبت به آن نقد دارند اين است كه مواد معدني به‌طور خام در بازارهاي بين‌المللي عرضه مي‌شود و در اين راستا نيز نمايندگان دولت بر عدم خام‌فروشي مواد معدني از سوي توليدكنندگان تاكيد دارند. براي خروج از اين بحران چه پيشنهادهايي را مطرح مي‌كنيد؟

 
به هر حال خام‌فروشي مواد معدني يك حقيقت است و تاكنون ما نتوانستيم از حالت خام‌فروشي مواد معدني دور شويم و ايجاد ارزش افزوده حداكثري كنيم. درواقع، براي برون‌رفت از چنين حالتي (خام‌فروشي مواد معدني) ما بايد سرمايه‌گذاري بيشتري روي مواد معدني بعد از استخراج آن كنيم. درواقع بايد محصولات معدني را با ارزش افزوده بالاتر تبديل كنيم و سپس در بازار بين‌المللي آن را عرضه كنيم.

 
به عنوان مثال، سنگ تزييني، سنگ‌آهن، مس، روي و... در كشور از ظرفيت مناسبي برخوردار هستند و صادرات اين مواد در عرصه بين‌الملل نيز وجود دارد ولي موردي كه معمولا به عنوان نقد به محصولات معدني وارد مي‌شود اين است كه بطور مثال در مورد سنگ تزييني ما سنگ را به صورت برش‌هاي بزرگ استخراج مي‌كنيم و چون توان تبديل اين مواد را به شكل‌هاي گوناگون نداريم و نمي‌توانيم برش و ساب خوب بزنيم به نحوي كه آن را آماده مصرف در بازارهاي جهاني كنيم به همين علت آنها را به حالت قطعات بزرگ صادر مي‌كنيم؛ اين موضوع درحالي است كه در كشورهاي ديگر بر كالاهاي نيمه‌ساخته خود تمركز و فعاليت‌هاي زيادي را روي آن انجام مي‌دهند و به يك ارزش افزوده بالاتري چندين برابر ارزش سنگ بزرگي كه ما صادر مي‌كنيم به فروش مي‌رسانند و آنها را مجدد در عرصه بين‌الملل صادر و توزيع

مي‌كنند.

بنابراين اگر مي‌خواهيم ارزش مواد معدني يا محصولات حاصل از فعاليت‌هاي معدني را افزايش دهيم حتي بدون آنكه تناژ صادراتي را افزايش دهيم بايد شناسايي كنيم كه ماده معدني تا چه حدي مي‌تواند به ظرفيت حداكثري برسد.

 
به‌طور مثال ما اگر مس را به‌طور سنگ مس صادر كنيم ارزشي كه دارد به ماده خام نزديك است يا اصولا ماده خام حساب مي‌شود پس ما بايد مس استخراج شده را به محصولات مسي يا همان مس در كالا‌هاي الكترونيكي كه به ارزش افزوده حداكثري رسيده است تبديل كنيم.

يا به‌طور مثال ماده معدني سيليس در بعضي از معادن كشور با درجه خلوص بالايي شناسايي شده است. ما بايد از اين ماده به توليد لنز عدسي، عينك و دوربين برسيم و اين ارزش افزوده‌اش براي كشورمان خيلي بالاتر از آن است كه ما يك محصول بسيار ساده توليد و صادر كنيم. بنابراين در فصل تازه ارتباطات بايد از پتانسيل‌هاي موجود براي افزايش صادرات كالاهاي غيرنفتي استفاده كرد.

برخي‌‌ كارشناسان تشكلي عدم رقابت‌پذير بودن محصولات معدني را به بالا بودن قيمت تمام شده محصولات مي‌دانند. آيا اين موضوع‌ها مي‌تواند عامل مهمي براي از دست دادن بازارهاي محصولات معدني باشد؟

به هرحال قيمت تمام شده بر بازارها هم خود عامل تاثير‌گذاري است. درمورد استخراج معدن به هر حال هر ماده معدني در بازار جهاني يك قيمت مشخص دارد و قيمت‌ها به صورت جهاني تعيين مي‌شود فرض كنيد در كشورهاي پيشرفته اگر بخواهند ماده معدني را استخراج و صادر كنند براي اينكه بتوانند به سود بيشتري برسند، مواردي را در نظر مي‌گيرند كه هزينه‌هاي استخراج را به حداقل برسانند و از دستگاه‌هاي معدني و از ماشين‌آلات معدني با ظرفيت‌هاي بالا و بزرگ استفاده مي‌كنند كه هم ميزان برداشت را افزايش بدهند و هم شدت هزينه تمام شده ماده معدني استخراج شده را كاهش دهند بالاخره قيمت جهاني، قيمت ثابتي است. درواقع، آن كسي سود بيشتري اخذ مي‌كند كه بتواند قيمت تمام شده آن ماده را براي خودش كاهش دهد و بتواند حاشيه سودش را افزايش دهد.

شرايط تحريمي تا چه ميزان منجربه از دست دادن بازار محصولات غيرنفتي از جمله مواد معدني شد؟

به هرحال ما به‌دليل شرايط تحريمي از خريد تجهيزات و ماشين‌آلات معدني محروم بوديم. در حال حاضر از فرصتي كه ايجاد شده بايد استفاده كنيم و به‌دنبال نوسازي ماشين‌آلات معدني خود باشيم و ما نمي‌توانيم با ماشين‌آلات فرسوده با رقباي معدني خود رقابت كنيم.

حرف آخر...

نگاه دولت نسبت به معدن بايد به‌عنوان يك سرمايه ملي باشد و درآمدهاي دولتي حاصل از معادن در صندوق مشخصي متمركز شود تا اين درآمدها به عنوان نوسازي ماشين‌آلات و بحث‌هاي تحقيق و توسعه، بحث‌هاي آموزشي يا هر چيزي كه بتواند به ميزان برداشت و بهره‌وري افزايش دهد، صرف شود.

 

http://taadolnewspaper.ir/archive/5/1395/08/02#page=6

 

 

منبع اصلی مطلب : تولید ملی ـ افتخار ملی
برچسب ها : معدني ,مواد ,بايد ,كنيم ,محصولات ,ماده ,مواد معدني ,محصولات معدني ,ماده معدني ,ارزش افزوده ,خام‌فروشي مواد ,عنوان نوسازي ماشين‌آلات ,توسعه، بح
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : 3چالش‌ ديرينه تشكل‌ها و مديران دولتي در بخش معدن - روزنامه تعادل 95/8/2