اقتصاد ,ترامپ ,انتخابات ,اقتصادی ,بازار ,تاثیر ,اقتصاد ایران ,اتاق بازرگانی ,داشته باشد ,انتخاب ترامپ ,اقتصاد جهانی ,اقتصاد ایران داشته ,اعلام

 صفحه اقتصاد: گروه اقتصادی- پس از اعلام نتایج انتخابات آمریکا و پیروزی ترامپ، بازار‌های جهانی سقوط کردند و شوک انتخاب ترامپ یکی یکی به بازار‌های مالی ایران هم رسید.

انتخاب ترامپ در دقایق ابتدایی اعلام اخبارش، چندان به مذاق بازارهای مالی و سرمایه‌ای دنیا خوش نیامد و همه را در یک شوک عمیق فرو برد؛ قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش یافت و در مقابل، شاخص بازار سهام در دنیا نیز با افت وحشتناکی مواجه شد.

به همین ترتیب، بازار طلای جهانی پنج درصد افزایش قیمت داشته و به بیشترین حد خود در پنج هفته اخیر رسیده است. این فلز گرانبها بیشترین جهش را از ژوئن داشته است. روز گذشته قیمت طلا با افزایش 5/4 درصدی به هزار و 337 دلار و 40 سنت رسید.

در ایران نیز بازار سرمایه تحت تاثیر جو روانی به شدت واکنش نشان داد و قیمت طلا و سکه تخت گاز بالا رفت. بازار ارز هم در ادامه همین دومینوی شوک ناشی از انتخاب ترامپ، گرانی را به خود دید.


تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار ارز

بازار ارز مانند گذشته بازهم تحت‌الشعاع اخبار تاثیرگذار به ویژه در حوزه سیاسی قرار گرفت. این در حالی است که با افزایش نرخ دلار در بازار و غیرقابل پیش‌بینی بودن وضعیت در زمان پیش‌رو بسیاری از صرافی‌ها فروش این ارز را متوقف کرده و قیمت‌ها نیز تا بیش از ۳۶۷۰ تومان پیش رفته است.

همزمان با تحولاتی که در بازارهای مالی به ویژه بورس، طلا، نفت و ارز در حوزه بین‌الملل ایجاد شد، اعلام نتایج انتخابات آمریکا و پیروزی ترامپ بازارهای داخلی ایران را نیز تحت تاثیر قرار داد. در کنار ریزش شدید که دیروز در بازار بورس تهران اتفاق افتاد بازار ارز هم دچار نوسان شده و قیمت دلار تا حدود 5۰ تومان نسبت به روز گذشته افزایش داشته است. این در حالی است که پیش‌بینی صرافی‌ها و دلارفروشان در بازار بر این است که احتمالا قیمت‌ها تا ۳۷۰۰تومان نیز پیش خواهد رفت.


ایست موقت فروش دلار

بررسی میدانی از شرایط بازار ارز در محدوده فردوسی حاکی از آن بود که بسیاری از صرافی‌ها در حال حاضر فروش دلار را متوقف کرده‌اند. پرس و جوی این موضوع از آنها با این توضیح همراه بود که اولا نرخ‌ها به شدت دچار نوسان شده و هنور ثابت نیست و می‌تواند با روند افزایشی همراه باشد از این روز ترجیح بر این است که فعلا فروش متوقف شده تا کمی بازار آرام شود.

همچنین عنوان می‌کنند که حتی اگر بخواهیم دلار بفروشیم فعلا جنسی در اختیار نداریم چراکه به دلیل افزایش تقاضایی که روز گذشته از سوی مردم وجود داشت، تقریبا موجودی در دسترس به صفر رسیده است.
صرافی‌ها درباره اینکه تا چه اندازه نتایج انتخابات توانسته بر بازار تاثیر گذاشته باشد، می‌گویند در حالت عادی نباید بازار نسبت به این انتخابات واکنش خاصی داشته باشد اما متاسفانه بازار ارز ایران به شدت جوگیر اخبار خارجی و حتی داخلی بوده و بسیار پیش می‌آید که در چنین شرایطی مردم بر اساس پیش‌بینی خود برای خرید و فروش اقدام می‌کنند که با تغییر تقاضا به طور طبیعی نرخ‌ها نیز دچار نوسان شده و افزایشی می‌شود که در این فضا دلالان استفاده لازم را می‌برند.

البته صرافی‌ها عنوان کرده‌اند که تا یکی دو روز آینده این جو موجود در بازار ارز از بین رفته و شرایط می‌تواند به حالت عادی برگردد. از سوی دیگر دلارفروشان آزاد (دلالان بازار ارز) گاه قیمت‌هایی بالاتر از آنچه صرافی‌ها روی تابلوهای خود قرار داده‌اند اعلام می‌کنند ولی در مجموع هر دو گروه منتظر افزایش قیمت هستند. از این رو ترجیح می‌دهند اگر اکنون نرخ‌ها پایین‌تر است فروشی نداشته باشند و در زمان رشد بیشتر قیمت‌ها دلار را با قیمت بیشتری به فروش برسانند.

روز گذشته بیشترین تغییر نرخ ارز در بازار برای دلار بوده اما یورو و پوند نیز با کمی رشد همراه بوده است. این در حالی است که دلار تا ۳۶3۰تومان خریداری شده و تا ۳۶۷۰ و ۳۶۸۰ تومان برای فروش تعیین شده ولی فروش چندانی وجود نداشت. در عین حال که یورو تا ۴۱۰۰ و پوند تا ۴۵۷۰ تومان قیمت فروش خورد.

سایه ترامپ بر بازار زرگران

علاوه بر این انتخابات آمریکا بازار طلای ایران را هم بی‌بهره نگذاشت و قیمت انواع سکه و طلا صعودی پیش رفته است.

جو حاکم بر بازارهای جهانی به دنبال برگزاری و اعلام نتایج انتخابات آمریکا و پیروزی «ترامپ» موجب تغییر در بازارهای عمده مالی شد به‌طوری که قیمت‌ها و همچنین شاخص‌ها در بازارهای سرمایه، نفت، ارز و طلا با نوسان همراه شد.

بعد از آنکه طلای جهانی به دنبال اعلام نتایج انتخابات آمریکا حدود پنج درصد افزایش یافت و به بالاترین قیمت در شش هفته گذشته رسید، در بازار ایران نیز آخرین روند تغییرات حاکی از رشد قیمت طلا و همچنین انواع سکه است.
این در حالی است که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی اعم از طرح قدیم و جدید تا ۱۷ هزار تومان، نیم‌سکه ۸۰۰۰ ، ربع سکه و گرمی هر کدام ۴۰۰۰ تومان گران شد.

بر این اساس روز گذشته قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم حدود یک میلیون و ۱۲۷ هزار تومان، طرح جدید یک میلیون و ۱۳۴ هزار تومان، نیم‌سکه ۵۷۰هزار، ربع سکه ۳۰۰ هزار و گرمی ۱۹۰ هزار تومان بود.

اما قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار حدود ۱۹۴۰ تومان افزایش یافته و نزدیک ۱۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. هر گرم طلای ۲۴ عیار با ۲۵۸۵ تومان افزایش ۱۵۲ هزار و ۶۴۰ تومان قیمت خورده و هر مثقال طلا نیز با افزایش ۸۴۰۰ تومانی همراه بود و ۴۹۶هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد.


تحلیلگران بازار پیش از اعلام نتیجه نهایی انتخابات عنوان می‌کردند تاکنون انتخابات آمریکا تاثیر چندانی بر بازارهای جهانی نگذاشته ولی تاثیر این انتخابات از برگزیت بیشتر بوده است.

تشدید رکود با انتخاب ترامپ

براساس این گزارش انتخابات آمریکا مانند بسیاری از شوک‌های برون‌زای دیگر دارای دو اثر کوتاه‌مدت و بلندمدت بر اقتصاد جهانی و نیز اقتصاد ایران است.

افت یکباره شاخص بورس که همزمان با اعلام نتایج انتخابات رخ داد می‌تواند مصداق مهمی برای اثرات کوتاه‌مدت باشد؛ اثری که به احتمال زیاد چندان دوام نداشته باشد و به مرور اثر آن تخلیه شود اما در مقابل سیاست‌های اقتصادی دولت جدید آمریکا که می‌تواند بر اقتصاد جهانی و به تبع آن بر اقتصاد ایران اثر بگذارد و نیز سیاست خارجی جدید آن می‌تواند آثار بلندمدتی بر اقتصاد ایران داشته باشد. به عنوان مثال برخی کارشناسان بر این باورند که سیاست‌های اقتصادی ترامپ میتواند به کاهش رشد اقتصادی آمریکا منجر شود و این کشور را وارد رکود اقتصادی کند. اگر این تحلیل به واقعیت بپیوندد، می‌تواند باعث ادامه رکود کشورهای حوزه یورو شود و به کاهش قیمت مواد اولیه از جمله نفت منجر شود. این‌گونه اقتصاد ایران نیز از انتخابات آمریکا تاثیر بلندمدت خواهد گرفت و حتی با کاهش قیمت جهانی نفت، خروج اقتصاد ایران از رکود اقتصادی نیز دشوار خواهد شد.

تغییر شرکای تجاری ایران

اما اثرات بلندمدت این انتخابات می‌تواند از دو کانال بر اقتصادایران تاثیر بگذارد. اولین کانال همان است که در بالا به آن اشاره شد. سیاست‌های اقتصادی دولت جدید ایالات متحده می‌تواند بر رونق یا رکود این کشور به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان اثر بگذارد و از این طریق اقتصاد کشورهای دیگر همچون کشورهای حوزه یورو را دستخوش تغییر کند. این اتفاق منجر به تغییر در وضعیت اقتصادی شرکای تجاری ایران می‌شود و از این طریق بر اقتصاد ما تاثیرگذار خواهد بود. از سوی دیگر بر قیمت کالاهای اساسی و مواد اولیه که بخش عمده‌ای از صادرات ما را شامل می‌شوند، تاثیر می‌گذارد و از این طریق می‌تواند بر مخارج دولت ایران به عنوان یکی از موتورهای اصلی رشد اقتصادی تاثیرگذار باشد البته از آنجا که ترامپ به صراحت به بیان دیدگاه‌های اقتصادی خود نپرداخته است و سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی آن دقیقا مشخص نیست، نمی‌توان درمورد میزان تاثیرگذاری آن نظر قطعی داد ولی به نظر می‌رسد با توجه به مسایل کلی که بیان کرده است و با توجه به تجارت قبلی دولت‌های جمهوریخواه آمریکا انتظار می‌رود این تاثیر مثبت نباشد. در واقع انتظار می‌رود بهبود اوضاع اقتصادی در انتظار آمریکا نباشد و از این طریق اقتصاد جهانی نیز دچار مشکلاتی شود. اما کانال دومی که می‌تواند بر اقتصاد ایران اثرات بلندمدت داشته باشد، سیاست خارجی ترامپ است. اینکه در قبال برجام و تحریم‌های ظالمانه علیه ایران چه سیاستی در پیش می‌گیرد می‌تواند اثرات مهمی بر اقتصاد ایران داشته باشد. اگر مواضع خود را تغییر ندهد و به وعده‌های خود در دوران تبلیغات عمل کند باید منتظر تغییر شرایط برجام یا حتی افزایش تحریم‌ها و در نتیجه از بین رفتن برجام باشیم. اتفاقی که می‌تواند آثار مختلف و زیادی بر اقتصاد ایران داشته باشد البته فعلا مشخص نیست به چه میزان به وعده‌های انتخاباتی خود عمل می‌کند. از آنجا که آینده تحریم‌ها و برجام در گرو میزان عمل دولت جدید آمریکا به وعده‌های انتخاباتی است فعلا نمی‌توان درباره آن قضاوت دقیقی کرد اما حداقل تاثیر آن، ایجاد نااطمینانی در اقتصاد ایران است. علاوه بر این سیاست خارجی آمریکا رابطه آن با کشورهای همسایه و عرب‌های حوزه خلیج فارسی نیز می‌تواند آثار بلندمدتی بر اقتصاد ایران داشته باشد.


بنابراین می‌توان گفت انتخابات آمریکا اولا به دلیل شوکی که بر اقتصاد جهانی وارد می‌کند، بر اقتصاد ایران تاثیرات مقطعی و کوتاه‌مدت منفی دارد. دوم اینکه با توجه به سیاست‌های اقتصادی دولت جدید می‌تواند اقتصاد جهانی و درنتیجه رشد اقتصادی کشورهای مختلف و نیز قیمت کالاهای اساسی را تحت تاثیر قرار دهد و از این طریق بر اقتصاد جهانی و نیز اقتصاد ایران تاثیر منفی بگذارد همچنین سیاست خارجی آمریکا و نیز برخورد آن با برجام و تحریم‌های ظالمانه می‌تواند تاثیر مستقیمی بر اقتصاد ایران داشته باشد که فعلا قضاوت دقیقی در مورد آن نمی‌توان کرد.

نکته دیگر اینکه به دلیل اینکه سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی ترامپ به صراحت بیان نشده است در کوتاه‌مدت نااطمینانی برای اقتصاد جهان در پی خواهد داشت.

گرچه ترامپ مواضع ضد و نقیضی در مورد برجام داشته و از گذر همین مواضع متفاوتش جایی حرف از لغو برجام زده است ولی با این همه باید دید که رییس‌جمهور جدید آمریکا که حتی حمایت بسیاری از هم‌حزبی‌های خود را به همراه نداشت و البته با دشمنان کشورش اعلام دوستی و با هم‌پیمانان به سردی برخورد می‌کرد، چقدر انگیزه و قدرت به زیر میز توافق هسته‌ای با ایران زدن را خواهد داشت. از آنجا که نحوه برخورد وی با برجام نیز مشخص نیست، نااطمینانی را نیز بر اقتصاد ایران تحمیل خواهد کرد.

با این اوصاف برخی تحلیلگران معتقدند روحیه تاجرمسلکی ترامپ روابط‌ اقتصادی آمریکا با ایران را بهبود می‌بخشد. اما کارشناسان ایرانی اغلب معتقد هستند روحیات اقتصادی ترامپ مانع بروز تکانه‌های شدید اقتصادی در ایران خواهد شد.

بر همین اساس «جهان‌صنعت» در گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی مهم‌ترین پیامدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر وضعیت اقتصاد ایران را بررسی می‌کند.


شوک قیمت‌ها طبیعی است

رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه معاملات روز گذشته در بازار سکه و ارز تهران با احتیاط انجام شد، گفت که تاثیر انتخابات آمریکا در ایجاد شوک قیمتی، طبیعی است.

محمد کشتی‌آرای درباره نوسانات قیمتی دیروز در بازار سکه و طلا و ارز تهران گفت: این نوسانات قابل پیش‌بینی بود و انتخابات، بازارهای مالی خود آمریکا را نیز تحت تاثیر قرار داد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر اظهار داشت: در جریان انتخابات آمریکا، نفت ارزان و شاخص سهام در بازارهای جهانی به شدت کاهش یافت. در عین حال، ارزش دلار نیز به شدت افت کرد.

کشتی آرای تاکید کرد: در اولین مرحله و در صبح دیروز طلا تا ۵۰ دلار و در ادامه تا ۳۶ دلار افزایش قیمت پیدا کرد و پس از آن به زیر ۱۳۰۰ دلار در هر اونس رسید. نوسانات بازارها خیلی قابل پیش‌بینی نیست و بازارها همچنان تحت تاثیر انتخابات آمریکا است.

وی ادامه داد: در عین حال، بازار داخلی نیز تحت تاثیر قرار گرفت و نوسانات زیادی در بازار تهران ایجاد شد. در واقع بازار هیجانی است و رشد قیمت‌ها در یک آیتم خاصی نبوده بنابراین شک قیمت‌ها طبیعی است.


رییس اتحادیه طلا و جواهر افزود: موضوع جالب این است که معاملات در بازار تهران با احتیاط انجام می‌شود و میزان معاملات نیز پایین است. از آن‌سو فعالان اقتصادی نیز تقریبا معاملات را متوقف کرده‌اند.

روابط ایران و اروپا تهدید نمی‌‌شود

اسدالله عسکراولادی که یکی تجار با تجربه ایران است نیز در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر این عقیده است که پیروزی ترامپ برای اقتصاد ایران خطری ایجاد نمی‌کند.

وی در این خصوص اظهار کرد: ما با آمریکا روابط زیادی نداریم در نتیجه این انتخابات برای ما فرقی ندارد. البته امیدواریم که این موضوع بر روابط مان با اروپا هم تاثیر نگذارد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در ادامه بیان کرد: در حال حاضر ارزش یورو پایین نیامده اما دلار مقداری ارزش خود را از دست داده است. در نتیجه حداقل تا سه ماه آینده برای اقتصاد ما اثری نخواهد داشت.

عسکراولادی در تحلیل نتیجه انتخابات آمریکا برای ایران و برجام گفت: پیروزی ترامپ هیچ اثری روی اقتصاد ما ندارد و برای ما ترامپ و آن خانم یکی بودند. اما آنچه مهم است این است که این آقا حرف‌هایی پیش از انتخابات زده بود که زیر برجام می‌زند.

وی اظهار کرد: ترامپ در حال حاضر نمی‌تواند این اقدامات را انجام دهد چراکه برجام قوانین محکمی دارد و هیچ دولتی نمی‌تواند آن را زیر سوال ببرد.

عسکراولادی با بیان اینکه تا دو ماه آینده برجام استحکام بیشتری پیدا خواهد کرد، گفت: تا دوم ژانویه، ترامپ بر مسند کار نخواهد آمد و هنوز دو ماه اوباما در کاخ سفید باقی خواهد ماند. بالاخره در این دو ماه اوباما کارهایی انجام می‌دهد که ترامپ وقتی روی کار آمد، نتواند آن را خراب کند.

ترامپ تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز بر این عقیده است که آنچه بر اقتصاد ایران تاثیر زیادی دارد، حل مشکلات اقتصادی در داخل کشور است بنابراین انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور، تاثیر چندانی بر اقتصاد ایران ندارد.

مسعود خوانساری که همین چند روز پیش در خصوص وضعیت بد فضای کسب‌وکار ایران و قوانین مزاحم برای فعالان اقتصادی هشدار داده بود، اظهار کرد: لازم است تا ما برای جلب نظر سرمایه‌گذاران خارجی و عملی شدن توافقات انجام شده بین دو طرف، زیرساخت‌های کشور را اصلاح کنیم.

وی در خصوص انتخابات آمریکا و سقوط شاخص بورس جهانی پس از انتخاب ترامپ نیز اعتقاد دارد که بیشتر این اتفاقات به دلایل بار روانی است و فعالان اقتصادی ما باید به توانایی‌های خود بیندیشند.

وی بر این عقیده است که اگر دولتمردان ایران توانایی حل مشکلات داخلی را داشته باشند و در مسایل اقتصادی و سیاسی درایت به خرج دهند، نتیجه انتخابات آمریکا تاثیر چندانی بر اقتصاد ایران نمی‌گذارد.


خوانساری در خصوص لزوم واقعی بودن بودجه سال ۹۶، افزود: در زمان تنظیم بودجه، باید ببینیم عملکرد سال گذشته چه بوده و متناسب با آن، بودجه سال بعد را تنظیم کنیم در حالی که هر سال بودجه را ۵۰ یا ۱۰۰ درصد بالاتر می‌گیرند و بودجه‌ای غیرواقعی تدوین می‌شود. همین مشکلات باعث به هم ریختگی اقتصاد شده است در غیر این صورت با آمدن یک رییس‌جمهور اوضاع اقتصادی‌مان بدتر نخواهد شد.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به اینکه در بودجه مسایلی مانند حقوق پرسنل از اولویت‌های دولت است، اظهار داشت: در بودجه‌نویسی کمتر به وجه توسعه‌ای آن توجه می‌شود. اگر بودجه از اول واقعی نوشته شود، سهم توسعه و حقوق‌ها در آن واقعی خواهد بود و این به نفع اقتصاد و کشور است.

ارتباط ترامپ با اروپا به نفع ایران

مجیدرضا حریری، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز در این خصوص به «جهان صنعت» گفت: با انتخاب ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا تغییر خاصی در وضعیت اقتصادی ایران و میزان تمایل خارجی‌ها به سرمایه‌گذاری در ایران ایجاد نمی‌شود چرا که موضوع تاثیرگذار بر اقتصاد ایران، بهبود زیرساخت‌های کشور برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین بیان کرد: رتبه ایران در فضای کسب‌وکار با دو پله افت به 120 در میان 190 کشور رسیده است و به عقیده بنده، آنچه باعث روی برگرداندن سرمایه‌گذاران خارجی از ایران می‌شود، نبود فضای مناسب کسب‌وکار در کشور و سلب اعتماد از سرمایه‌گذاران است.

وی بیان کرد: جدی نشدن توافقات سرمایه‌گذاران خارجی با ایران برای عملی کردن صحبت‌ها چندان ارتباطی به آمریکا ندارد بلکه نبود فضای مناسب کسب‌وکار و فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب برای کشور تهدید به شمار می‌رود.

حریری خاطرنشان کرد: به طور مثال افغانستان با وضعیت نابسامانی که دارد توانسته سرمایه‌گذاران خارجی را به سوی خود جلب کند چراکه برای بهبود وضعیت کسب‌وکار در این کشور برنامه‌ریزی جدی شده است.

وی اظهار کرد: شواهد حاکی از آن است که اتحادیه اروپا با برخی سیاست‌های ترامپ مشکل دارد از این‌رو این موضوع فرصت مناسبی را برای ایران به وجود می‌آورد که می‌تواند به نفع برخی سیاست‌های ایران باشد.

حریری در واکنش به صحبت‌های ترامپ در خصوص توافقات برجام با ایران نیز خاطرنشان کرد: آمریکا نمی‌تواند این توافقات را زیر سوال ببرد چراکه این توافقات فقط میان ایران و آمریکا نبوده بلکه معاهده‌ای شش‌جانبه است.

وی در ادامه اظهار کرد: در صورتی هم که وی بخواهد به تنهایی این توافقات را زیر سوال ببرد، درگیر پروسه زمانبری خواهد شد که چندان مشکلی را برای ایران ایجاد نخواهد کرد چراکه ایران حدود سه دهه است روابط جدی با آمریکا نداشته و اقتصاد ما چندان متاثر از نحوه عملکرد آمریکایی‌ها نیست.

عضو اتاق بازرگانی با اشاره به وضعیت قرمزی که در پی برنده شدن ترامپ در بازارهای بورس،‌ طلا و. . . ایجاد شده است، گفت: این موضوع شوک مقطعی است و به زودی بازار سرمایه روند رونق خود در دنیا را در پیش خواهد گرفت.
به گفته حریری، برخی افراد بر این عقیده هستند که ترامپ شخصیتی پوپولیستی دارد اما باید گفت طرفداران این نوع طرز فکر، خودشان پوپولیست هستند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین بیان کرد: به طور کلی تاریخ نشان داده است که رابطه دموکرات‌های آمریکایی نسبت به جمهوریخواهان با ایران بهتر بوده است بنابراین برخی فعالان اقتصادی از انتخاب ترامپ که جمهوریخواه است، دچار ترس شده‌اند در حالی که به جرات می‌توان گفت ترامپ نمی‌تواند برجام را نقض کند و فعالان اقتصادی کشور ما نباید از این موضوعات واهمه داشته باشند.

وی همچنین اظهار کرد: به واسطه وضعیت اقتصادی موجود در آمریکا و افزایش بیکاری، مردم آمریکا شخصی را برای ریاست‌جمهوری انتخاب کردند که سرمایه‌گذار است. این موضوع می‌تواند هشداری برای انتخابات ایران نیز باشد و به دولتمردان ما نشان دهد که مردم به دنبال فردی هستند که بتواند بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی را در راس برنامه‌های خود قرار دهد.

آمریکا مجبور به همکاری با ایران است

رییس خانه اقتصاد ایران در واکنش به پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا و تاثیر آن روی اقتصاد ایران به «جهان صنعت» گفت: نتیجه انتخابات آمریکا چندان تاثیری بر وضعیت اقتصاد کشور ما ندارد چرا که اقتصاد ایران متاثر از وضعیت و اتفاقاتی که در آمریکا می‌افتد نیست.

ابراهیم جمیلی اظهار کرد: اگرچه صحبت‌های مناظراتی ترامپ در انتخابات چندان جالب نبود و بارها درباره با به هم زدن توافقات برجام صحبت کرده بود اما وی پس از پیروزی به گونه‌ای دیگر رفتار کرد به طوریکه چرخش غیر منتظره‌ای در صحبت‌هایش مشاهده شد.

وی بیان کرد: درباره به هم زدن توافقات برجام ترامپ نمی‌تواند کاری انجام دهد چرا که این توافق بین‌المللی است بنابراین در صورتی که وی بخواهد این توافق را قبول نداشته باشد، معاهدات بین‌المللی را زیر سوال خواهد برد.

جمیلی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ایران در منطقه دارای جایگاه بالایی است. از همین رو تغییر رییس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند تاثیری بر قدرت ایران در منطقه داشته باشد.

وی گفت: هر فردی که به عنوان رییس‌جمهور در آمریکا انتخاب شده مجبور به همکاری با ایران است چراکه بسیاری از کشورها به قدرت بالا و مزیت‌های اقتصادی کشورمان پی برده‌اند.

رییس خانه اقتصاد ایران اظهار کرد: بنابراین آمریکا برای آرام کردن منطقه نیاز به همکاری‌های عاقلانه با ایران دارد و به عقیده بنده، اتفاق بدی از این پس رخ نخواهد داد.

نگرانی برای کشورهای رقیب آمریکا

رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز با اشاره به تاثیر انتخاب دونالد ترامپ بر اقتصاد ایران گفت: پیش‌بینی شده که سرمایه‌ها از کشور چین به سمت کشورهای اطراف رود.


فرهاد احتشام زاد گفت: به اعتقاد کارشناسان آمریکایی، انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور، به نفع اقتصاد آمریکا نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در مجموع وضعیت پیش رو را مثبت ارزیابی می‌کنیم، افزود: رییس‌جمهور جدید آمریکا موضع شفاف‌تر و وابستگی کمتری دارد و از همه مهم‌تر اینکه یک تاجر است که ارزش بازار ایران و خاورمیانه را به خوبی می‌داند بنابراین شاید خیلی منطقی‌تر بتوان با آنها تعامل کرد بدون اینکه نقاب باشد و نگران این باشیم که چه مشکلی پیش می‌آید.

رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اعلام اینکه در هر صورت باید قبول کرد که آمریکا یک ابرقدرت است و تاثیر زیادی در اقتصاد جهانی دارد، اظهار داشت: ما نمی‌‌توانیم در فضای جهانی ایزوله باشیم و باید در جهانی که در حال تغییر است، سهم خود را به دست آوریم.

احتشام زاد با بیان اینکه در حال حاضر انتخاب ترامپ بیشترین نگرانی را برای کشور چین ایجاد کرده است، گفت: پیش‌بینی‌ می‌شود سرمایه‌ها ازکشور چین به سمت کشورهای اطراف رود که این یک شرایط جدیدی را در دنیا ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مطابق با سیاست‌هایی که ترامپ تاکنون اعلام کرده، کشورهای رقیب آمریکا باید نگران باشند، اظهار داشت: اما ما با آمریکا رقابت اقتصادی نداریم بنابراین نگرانی هم برای ما ندارد اما باید از این شرایط به خوبی به نفع خودمان استفاده کنیم و برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم.

تاثیر پیروزی ترامپ بر روند اجرای قراردادهای خودرویی

مشاور انجمن خودروسازان نیز با اشاره به اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: بعید است نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و انتخاب آقای ترامپ تاثیر چندانی بر مذاکرات خودرویی داشته باشد هر چند این احتمال وجود دارد که سختگیری‌های بیشتری در جریان همکاری‌ها و مذاکرات شرکت‌های خودروساز خارجی با ایران ایجاد و در روند اجرای قراردادها با مشکلات و موانع بیشتری روبه‌رو شود.

داوود میرخانی رشتی با اشاره به موضع‌گیری گذشته کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا در خصوص مذاکره با ایران و جریان برجام اظهار داشت: حضور آقای ترامپ بر قراردادهای خودرویی تاثیر نخواهد گذاشت اما روند اجرای قراردادها با مشکلات و موانع بیشتری مواجه خواهد شد ضمن اینکه مشکلاتی که در جریان همکاری بانک‌های خارجی و نقل‌و‌انتقال پول و جریان سرمایه‌گذاری وجود داشت، تشدید خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تغییر رییس‌جمهور آمریکا، قراردادهای اخیر خودرویی را با مشکلی مواجه نخواهد کرد، افزود: البته کارشکنی‌ها در جریان همکاری‌ها بیشتر خواهد شد هرچند پیش‌بینی می‌شود اروپایی‌ها همکاری لازم را در این جریان نداشته باشند.

مدیر عامل سابق ایران خودرو تصریح کرد: با حضور رییس‌جمهور جدید آمریکا قطعا کار برای اقتصاد ایران و سرمایه گذاری‌ها مشکل‌تر خواهد شد.


میرخانی با توجه به تمایل برخی از شرکت‌های خودروساز خارجی برای همکاری با بخش‌خصوصی گفت: مسلما تغییرات صورت گرفته موجب می‌شود شرکت‌های خارجی با تامل بیشتری برای مذاکره با ایران اقدام کنند.
وی در خصوص حضور سایر شرکت‌های اروپایی برای همکاری با خودروسازان ایرانی گفت: با توجه به ترسی که تا پیش از این در سرمایه‌گذاران وجود داشت طبعا با شرایط جدید این ترس بیشتر و سرمایه‌گذاری‌ها کمتر و اجرای قرارداد و مبادلات بانکی با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

 

ارتباطی با اقتصاد آمریکا نداریم

آرمان خالقی، عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این خصوص گفت: بحث سخنان انتخاباتی و مبارزاتی ترامپ یک محتوا داشت و سخنان بعد از پیروزی وی حاوی محتوای دیگری بود. وی بعد از پیروزی اعلام کرد با کسی سر جنگ نداریم و کسانی که با ما کنار بیایند، با آنها کنار می‌آییم. وی افزود: با توجه به سخنان انتخاباتی ترامپ مبنی بر پاره کردن برجام تصور این بود که با روی کار آمدنش برجام دچار مشکل می‌شود.

وی ادامه داد: اما باید توجه داشت که برجام یک معاهده و تعهد بین‌المللی است و اگر آمریکا زیر آن بزند، برایش هزینه بین‌المللی دارد. خالقی با بیان اینکه ایران در بحث برجام کوچک‌ترین تخلفی نکرده است، تصریح کرد: برجام یک اجماع بین‌المللی است و آمریکا تنها یک طرف قضیه است و سایر کشور‌های اروپایی هم طرف دیگر ماجرا هستند. وی افزود: جامعه بین‌الملل به خاطر فشارهای اقتصادی دنیا دیگر دنبال بحران نیست بلکه به دنبال تعامل با کشورهاست و این تعامل در سایه مباحث اقتصادی پیش می‌رود. خالقی با ذکر این نکته که صنایع بعد از سال 58 از دوران جنگ مشکلاتش آغاز شده، خاطرنشان کرد: در دوران جنگ و پس از آن تحریم‌ها بود و تشدید شد بنابراین اقتصاد ایران و صنایع کشور دوران سخت خود را پشت سر گذاشته‌اند به فرض آنکه سیاست‌های ترامپ علیه برجام هم باشد، ما چیزی را از دست نمی‌دهیم چون همواره با فشار روبه‌رو بودیم. به اعتقاد وی اقتصاد ایران سال‌هاست از اقتصاد آمریکا جدا شده و به هم گره نخورده است.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: ما ارتباطی با اقتصاد آمریکا نداریم. صنعت ما راه خود را سال‌هاست از اقتصاد آمریکایی جدا کرده است. نه خودروسازان ما با خودروسازان آمریکا ارتباطی دارند، نه مواد اولیه‌ای دریافت می‌کنیم و نه بازارمان وابسته به بازار این کشور است. وی گفت: حتی اگر سیاست‌های ترامپ علیه اقتصاد ایران هم باشد، لطمه‌ای به اقتصاد ما نمی‌زند چون ما سال‌هاست این مساله را تجربه کرده‌ایم و خصومت‌های آمریکا علیه کشور ما پابرجا بوده است. خالقی ادامه داد: اقتصاد ما راهش را به سوی اروپا باز کرده است و هر دو طرف دنبال فرصت‌‌های تجاری و صنعتی مشترک هستند. حتی اگر آمریکا هم در برجام نباشد اروپا از ما استقبال می‌کند چراکه دیگر نمی‌پذیرد هزینه سیاست‌های آمریکا را بر دوش بگیرد.

به اعتقاد خالقی اروپا در مقابل هیجانات احتمالی حکومت جدید آمریکا می‌ایستد و مقاومت می‌کند، از این رو نباید نگران تغییر سیاست آمریکا در مساله برجام بعد از روی کار آمدن ترامپ بود.

وی واکنش بازارهای بورس، طلا و . . . به انتخابات آمریکا را واکنشی هیجانی و روانی ذکر کرد که موقتی است و حتی بورس آمریکا هم ریزش داشته است.

 

http://jahanesanat.ir/70392-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%88%DA%A9-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE.html

منبع اصلی مطلب : تولید ملی ـ افتخار ملی
برچسب ها : اقتصاد ,ترامپ ,انتخابات ,اقتصادی ,بازار ,تاثیر ,اقتصاد ایران ,اتاق بازرگانی ,داشته باشد ,انتخاب ترامپ ,اقتصاد جهانی ,اقتصاد ایران داشته ,اعلام
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : ارتباطی با اقتصاد آمریکا نداریم ( بازار در شوک ترامپ ) - جهان صنعت 95/8/20